• Więcej informacji kontaktowych

Pomoc osobom bezdomnym w okresie jesienno-zimowym


Jesienno-zimowy czas to okres, gdy temperatura powietrza znacznie obniża się wieczorem, a noce stają się coraz chłodniejsze. Apelujemy, aby nie być obojętnym, kiedy ktoś jest narażony na wychłodzenie organizmu. Wystarczy jeden telefon, aby uratować czyjeś życie.


Zbliżająca się pora jesienno-zimowa to najgorszy okres w roku dla osób bezdomnych, nieposiadających dachu nad głową oraz osób pozostających przy niskich temperaturach poza miejscem zamieszkania. Dlatego zwracamy się z apelem do mieszkańców gminy Prudnik o zwrócenie uwagi na sytuację tych, którzy są szczególnie narażeni na skutki niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Szczególnie prosimy zwrócić uwagę na osoby chore, starsze, samotne oraz bezdomne przebywające w miejscach niezapewniających warunków do prawidłowego życia i funkcjonowania (pustostany, klatki schodowe, piwnice, ogródki działkowe itp. – czyli miejsca, gdzie najczęściej osoby bezdomne szukają schronienia).

Często osoby, które są pozbawione dachu nad głową, nie mają świadomości zagrożenia, jakie na nich czeka, kiedy temperatura na zewnątrz spada poniżej zera. Takim osobom należy pomóc, udzielając informacji o miejscach noclegowych lub powiadomić odpowiednie służby, które od lat podejmują czynności w ramach działań na rzecz osób bezdomnych.

Obraz:

Warto wiedzieć co zrobić, gdy zauważymy osobę potrzebującą pomocy.

Należy pamiętać, że wychłodzenie organizmu to stan, w którym temperatura ciała nie przekracza granicy 36 stopni Celsjusza. Im niższa jest temperatura ciała, tym poważniejsze jest zagrożenie życia. Warto wiedzieć, że objawy wychłodzenia organizmu są zależne od stopnia jego wychłodzenia. Najważniejsza zasada to stopniowe rozgrzewanie ciała. Nie należy masować kończyn, ponieważ zimna krew może dostać się do serca i zatrzymać krążenie. Z tego samego powodu osoba wychłodzona nie powinna wykonywać żadnych gwałtownych, niepotrzebnych ruchów. Jeżeli osoba jest przytomna/świadoma można podać ciepły napój (ale nie gorący), który poprawi krążenie i przyspieszy ogrzewanie organizmu. Jeżeli stan osoby nie poprawia się lub objawy wskazują na wysoki stopień wychłodzenia organizmu, należy bezzwłocznie wezwać lekarza.

Obowiązkiem każdego z nas jest reagowanie na cudzą krzywdę. Nie bądźmy obojętni wobec tych, którzy zwłaszcza teraz mogą potrzebować naszej pomocy. Warto zajrzeć także do sąsiada, który mieszka samotnie i sprawdzić, czy nie potrzebuje pomocy.

Reagujmy! Jeden telefon pod numer 112 może uratować życie.



Poprzedni tekst:

Publikacja: 4 Pa 2023r.

Nieodpłatna pomoc prawna

Na terenie Powiatu Prudnickiego funkcjonuje punkt nieodpłatnej pomocy prawnej

Autor: Joanna Biela

Następny tekst:

Publikacja: 27 Pa 2023r.

POPŻ 2014-2020 PP 2021 Plus – efekty

Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa- PODPROGRAM 2020 – efekty programu na terenie Gminy Prudnik w okresie kwiecień 2023 – wrzesień 2023.

Autor: Joanna Biela

Logo

ul. Traugutta 10,
48-200 Prudnik
Telefon: +48 77 406 70 38-39
E-mail: ops@opsprudnik.pl

Godziny urzędowania:
poniedziałek - piątek: 7:00 - 15:00

Pracownicy socjalni przyjmują w godzinach:
poniedziałek - piątek: 8:00 - 10:00 oraz 13:30 - 15:00

Wszelkie prawa zastrzeżone dla OPS Prudnik - 2024.

Projekt i wykonanie strony: WebInspiracje