• Więcej informacji kontaktowych

Program "Wspieraj Seniora"


Program "Wspieraj Seniora"


Gmina Prudnik poprzez Ośrodek Pomocy Społecznej realizuje rządowy program „Wspieraj seniora”.

Jak wspieramy seniorów 70+ w czasie pandemii ? Co zrobić, żeby uzyskać pomoc? Przygotowaliśmy krótki, czteropunktowy poradnik, który krok po kroku wyjaśni jak działamy i równocześnie dbamy o bezpieczeństwo seniorów.

Program jest skierowany do osób powyżej 70. roku życia. Starszemu pokoleniu zadedykowano specjalną infolinię - 22 505 11 11. Osoby powyżej 70 roku życia, które nie mają bliskich mogących zapewnić im pomoc, które zdecydowały się na pozostanie w domu, dla własnego bezpieczeństwa w czasie pandemii mogą poprosić o pomoc w czynnościach, które wymagają wyjścia z domu np. zrobienia zakupów pierwszej potrzeby, zakupu leków itp. W szczególnych przypadkach (brak możliwości zapewnienia niezbędnych potrzeb wynikających ze stanu zdrowia oraz sytuacji rodzinnej i społecznej) pomoc może być udzielona osobie poniżej 70 roku życia.

Uwaga! Z programu nie mogą korzystać te osoby, które już otrzymują wsparcie w ramach usług opiekuńczych czy specjalistycznych usług opiekuńczych. Udzielenie pomocy w ramach programu nie zależy od kryterium dochodowego. 

Co zrobić, aby uzyskać pomoc?

KROK 1.
Zadzwoń na infolinię 22 505 11 11
• Zgłoś podczas rozmowy, że zdecydowałeś się zostać w domu. Zapisz datę i godzinę, kiedy dzwoniłeś.
• Infolinia działa od poniedziałku do niedzieli w godzinach 08:00-21:00
• Osoba przyjmująca zgłoszenie przekazuje Twoją prośbę o pomoc do ośrodka pomocy społecznej w danej gminie.
• Możesz też zadzwonić bezpośrednio do Ośrodka Pomocy Społecznej pod nr 77 406 70 38 od poniedziałku do piątku w godzinach od 08:00 do 15:00.
Zapisz godzinę w której dzwoniłeś.

KROK 2.
Jeżeli dzwoniłeś na infolinię pracownik socjalny ośrodka pomocy społecznej skontaktuje się z Tobą telefonicznie. W celu weryfikacji podaje datę i godzinę kiedy dzwoniłeś na infolinię. Następnie zweryfikuje zgłoszenie i ustali, w jaki sposób można Ci pomóc. Poda imię i nazwisko osoby, która do Ciebie przyjdzie oraz datę i przybliżoną godzinę.
• Podczas rozmowy telefonicznej, pamiętaj o zapisaniu numeru do ośrodka pomocy społecznej oraz danych osoby, która do Ciebie przyjdzie.
• W razie wątpliwości, zadzwoń do ośrodka pomocy społecznej pod nr tel. 77 406 70 38

KROK 3.
Przychodzi do Ciebie osoba, którą OPS wyznaczył do pomocy, będzie to pracownik socjalny lub wolontariusz. W celu weryfikacji poda imię i nazwisko. Osoba ta będzie wyposażona w legitymację służbową lub w identyfikator z logo programu Wspieraj Seniora, logo OPS  oraz pieczątkę OPS.
• W przypadku pomocy w formie zrobienia zakupów senior przekazuje pieniądze przed dokonaniem zakupów. Zasady i sposób rozliczania ustala indywidualnie ośrodek pomocy społecznej podczas pierwszego kontaktu z Tobą.
• Pamiętaj o zachowaniu zasad bezpieczeństwa: noś maseczkę, zachowuj dystans, w miarę możliwości używaj rękawiczek jednorazowych.

 KROK 4.
Odbierasz zakupy od osoby, która Ci pomaga z zachowaniem zasad bezpieczeństwa: noś maseczkę, zachowuj dystans, w miarę możliwości używaj rękawiczek jednorazowych.
• Osoba dostarczająca zakupy rozlicza się z seniorem na podstawie paragonów. PAMIĘTAJ! Płacisz tylko za rzeczywisty koszt zakupów. Pozostałe usługi są nieodpłatne!

Obraz:

 

Obraz:

Obraz:

 Poprzedni tekst:

Publikacja: 5 Lis 2020r.

Darmowe konsultacje psychologiczne dla osób starszych i ich opiekunów

Darmowe konsultacje psychologiczne dla osób starszych i ich opiekunów

Autor: Krzysztof Grzybowski

Następny tekst:

Publikacja: 12 Lis 2020r.

POPŻ - 2019 - efekty

Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa Podprogram 2019

Autor: Krzysztof Grzybowski

Logo

ul. Traugutta 10,
48-200 Prudnik
Telefon: +48 77 406 70 38-39
E-mail: ops@opsprudnik.pl

Godziny urzędowania:
poniedziałek - piątek: 7:00 - 15:00

Pracownicy socjalni przyjmują w godzinach:
poniedziałek - piątek: 8:00 - 10:00 oraz 13:30 - 15:00

Wszelkie prawa zastrzeżone dla OPS Prudnik - 2021.

Projekt i wykonanie strony: WebInspiracje